Atrakcje

Turystyka

Atrakcje

Wodospad Szklarki – ponad 13 metrowy kaskadowo spływający wodospad, położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nad wodospadem znajduje się schronisko „Kochanówka” przekształcone z wybudowanej w 1868 roku gospody.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy po polskiej stronie Sudetów 27 metrowy kaskadowo spływający wodospad. Poniżej wodospadu na długości ok. 100 metrów znajduje się trzydziestometrowej wysokości Wąwóz Kamieńczyka. Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas sielanka”.

Szrenica – wyraźnie dominujący szczyt nad Szklarską Porębą o wysokości 1362 m n.p.m.. Na szczycie znajduje się schronisko pochodzące z lat 1921-22. Poniżej znajduje się Karkonoska Stacja Meteorologiczna funkcjonująca od 1957 roku, będąca jedyną w Sudetach stacją badawczą zlokalizowaną w piętrze subalpejskim. Szrenica jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w polskich Karkonoszach. Na stokach góry znajdują się grupy skalne: Końskie Łby i Trzy Świnki.

Śnieżne Kotły – zamknięte wałem morenowym dwa polodowcowe kotły pomiędzy Wielkim Szyszakiem i Łabskim Szczytem. Mały Śnieżny Kocioł jest głębszy natomiast Wielki Śnieżny Kocioł ma dużo większą wysokość ścian skalnych. Pomiędzy morenami kotłów znajdują się jeziorka polodowcowe.

Wysoki Kamień – szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. w Górach Izerskich. Ze szczytu roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie znajdują się skałki, działa także bufet. Właścicielem Wysokiego Kamienia jest osoba prywatna a schronisko jest ciągle w budowie.

Muzeum Ziemi „JUNA” – muzeum z bogatą ekspozycją skarbów tutejszej ziemi – minerałów, kamieni szlachetnych i ozdobnych.

Dom Carla i Gerharda Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie – dom był spełnieniem marzeń o zamieszkaniu w Dolinie Siedmiu Stawów młodego pisarza Gerharda Hauptmanna. Odremontowany dom stał się centrum koloni artystyczno-literackiej. Od 1995 roku dom został przekształcony w Muzeum Karkonoskie. Warta uwagi jest tutaj stała ekspozycja poświęcona dawnym właścicielom.

Dom Hofmana „Wlastimilówka” – dom znanego artysty malarza Vlastimila Hofmana, ucznia Stanisławskiego, Wyczółkowskiego, Malczewskiego. Artysta mieszkając w Szklarskiej Porębie namalował wiele portretów i obrazków tutejszej społeczności. Po śmierci, zgodnie z testamentem dom przejęła osoba prywatna udostępniająca jego wnętrza zwiedzającym. We wnętrzu podziwiać można między innymi pracownię artysty.

Zakręt Śmierci – bardzo ostry i niebezpieczny zakręt na wysokości 775 m n.p.m. położony na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem. Nazwa pochodzi od licznych wypadków samochodowych w tym miejscu. Zakręt Śmierci jest wspaniałym punktem widokowym na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską.

Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze usytuowany na progu skalnym nad doliną rzeki Kamiennej

Chybotek – grupa skalna składająca się z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 metrów wsparty na dwóch mniejszych daje się łatwo rozkołysać. Miejsce to związane jest z walońskimi podaniami, według starodawnych opowieści skały blokują wejście do podziemnego skarbca.

Szklarska Poręba ma mnóstwo innych ciekawych miejsc, które mogą Państwo sami odkryć, do czego serdecznie zachęcamy.